Временна мярка е преместването на метадоновата програма към Държавната психиатрична болница за лечение на наркомании и алкохолизъм (ДПБЛНА) в УМБАЛ "Св. Анна" - София, уточняват от пресцентъра на Министерството на здравеопазването.
Търси се най-подходящото място за програмата, става ясно от съобщението.
С цел осигуряване на спокойствието на живеещите в района Министерството на здравеопазването е осигурило жива охрана и 24-часово видеонаблюдение. По същата причина от днес, 1 октомври, се затваря входът на УМБАЛ "Св. Анна" откъм бл. 18 на жилищния квартал, обявяват от ведомството.Живеещи в района се събират днес на протест пред блока, защото са притеснени, че мястото ще се превърне в "свърталище на наркозависими".
След проведени срещи с органите на реда, министерството има уверенията на 7-мо РПУ, на чиято територия се намира лечебното заведение, че ще бъде извършвано засилено наблюдение на района.
"На територията на София-град функционират общо 10 метадонови програми от много години и не създават напрежение за обществото. Програмата на територията на Окръжна болница е с работно време до 14 часа, т.е. в светлата част на деня. Дневно през лечебното заведение преминават не повече от двадесет пациенти", посочват още от МЗ.
От там допълват, че пациентите, включени в метадоновата програма, са част от нея по собствено желание.
"Това са български граждани, които, както всички останали, имат право на адекватна медицинска помощ. Това са хора със семейства, деца и с постоянна работа. Всички те приемат необходимите им количества метадон на място и нищо не налага оставането им в болницата или в квартала", заявяват от МЗ.
Метадонът е лекарство, притъпяващо абстинентните синдроми при хора, употребявали хероин. Приема се през устата по схема, както всеки един медикамент. Разликата е, че при пациентите, решили сами да лекуват своята зависимост чрез включване в метадоновата програма, необходимостта от подкрепата на обществото е от изключително значение както за тяхното лечение, така и за тяхната успешна социална интеграция, напомнят от ведомството.
Данните на МЗ показват, че за периода от съществуването на метадоновите програми в България досега броят на хероинозависимите е намалял с близо 10 пъти.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Компаниите криптотрезори се разминаха с удар от доставчика на индекси MSCI
Н. Стойков: Под 50 долара за барел може да падне цената на петрола при по-дълбоко дъно
Химическата индустрия в Германия търси изход от кризата
Регионализацията - ключът към по-силна стартъп екосистема в България
Ударът на Тръмп по Венецуела насочва фокуса към най-големите петролни резерви в света
Заплахата на Тръмп за анексиране на Гренландия помрачи повечето борси в Европа
Лидерите на българския автомобилен пазар за 2025 г.
Дронова атака срещу петролен танкер в Черно море
Животът на три зодии се подрежда отлично след 8 януари
Звезда на Реал Мадрид удари рамо на Винисиус
Венци Стефанов с голяма новина за Славия
Дузпата на Турицов остави отпечатък върху ЦСКА
Людовика Павани
Ливърпул избра Юго Екитике за №1
Обявиха какво е състоянието на Боби Михайлов
Дневен хороскоп за 8 януари, четвъртък
Лесна питка за Бабинден
Зимна промоция на „България Еър“ с отстъпки до 35% за 12 дестинации
Само месец остава до най-личния концерт на Николина Чакърдъкова
Смяна на професията след 40: Съвети, които ще са ви от полза
Лесен 3-дневен детокс след празниците
Една държава в ЕС не е длъжна да приеме еврото - ето коя е тя
Мицкоски се жалва от България: София иска цялостно предефиниране на македонската идентичност
Периодът на двойно обращение на левове и евро няма да се удължава
Зеленски се оплака: ЕС не ни казва как ще ни защити от Русия
Астрономи от Варна: Тази вечер ни очаква рядко астрономическо зрелище
17-годишен ученик направи приложение за еврото: Eurobuddy
Под пустинните пясъци на Южен Египет откриха византийски манастир
Британски учени с революционно откритие за живота след смъртта
Гигант се издигна над марсианските облаци: Какво видяха учените на Червената планета
НАСА се опитва да спаси обречения телескоп Swift
Професиите на бъдещето: Как ще изглежда ИТ пазарът след 2030 г.